największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Zapytaj taty - książka

Zapytaj taty

Autor:Jan Balabán
Tłumacz:Olga Czernikow
Liczba stron:240
ISBN:9788364168048
Rok wydania:2013
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski
Oprawa:miękka ze skrzydełkami


recenzje

cena: 39.90 zł 35.91

 

dostępność: od ręki!

 Kiedy Jan Niedomny umiera, troje jego dorosłych dzieci próbuje zrekonstruować rodzinną historię i rozliczyć się z przeszłością. Prawda o ich ojcu okazuje się jednak inna od tej, którą pielęgnują we wspomnieniach. Hans, Emil i Katarzyna mierzą się ze stratą i zadają pytania, na które odpowiedzieć mógłby tylko sam Jan.

Książka Jana Balabána to opowieść o pustce, która wdziera się w nasze życie wraz ze śmiercią najbliższej osoby, i o odwadze, jaką trzeba w sobie odnaleźć, by pokonać rozpacz. Historia utkana z monologów bohaterów, ich snów, wizji i wspomnień mogłaby się zdarzyć wszędzie, nie tylko na czeskim Śląsku. Zapytaj taty to historia odkrywania własnej tożsamości i nadziei, jaka płynie ze spotkania z drugim człowiekiem.

Powieść ukazała się po śmierci autora i została jednogłośnie uznana przez krytykę za jedno z najważniejszych dzieł literatury czeskiej ostatniej dekady. W 2010 r. zyskała nagrodę Magnesia Litera w kategorii Książka Roku, pierwsze miejsce w ankiecie „Lidovych novin” oraz tytuł Książki Roku przyznawany przez tygodnik „Respekt”.
więcej
Informacje o autorach:

Jan Balában (1972–2010) – czeski prozaik, tłumacz i publicysta. Wydał kilka powieści i tomów opowiadań, prowadził tez stała rubrykę w tygodniku „Respekt”. W 2004 roku jego zbiór opowiadań Možná, že odcházíme (pol. Wakacje/ Możliwe, ze odchodzimy, Afera 2011) otrzymał pierwsza nagrodę w ankiecie „Lidových novin“, zyskując tym samym tytuł książki roku; rok później za ten sam zbiór Balabán dostał prestiżowa nagrodę Magnesia Litera. Jego ostatnia książka, Zeptej se táty (pol. Zapytaj taty, 2013), ukazała się już po śmierci autora (ostatecznej redakcji rękopisu dokonał Petr Hruška) i została jednogłośnie uznana przez krytykę za jedno z najważniejszych dzieł literatury czeskiej ostatniej dekady. W 2010 roku powieść zyskała nagrodę Magnesia Litera w kategorii Książka Roku, pierwsze miejsce w ankiecie „Lidových novin” oraz tytuł Książki Roku przyznawany przez tygodnik „Respekt“.

Opinie:
Spełnia się moje marzenie: wreszcie pojawiają się w Polsce książki Jana Balabána. Przybliżał wielu Czechom to, od czego uciekają w wesołość. Jego życie miało swoja pointę, jaka mógłby wymyślić tylko pisarz: Balabán napisał nowa książkę. Zdążył dać jej tytuł. Kiedy postawił ostatnia kropkę, umarł. Wielu krytyków uważa, ze najlepszy czeski pisarz zostawił po sobie najlepsza swoja książkę.

Mariusz Szczygieł, reporter
 
 
 
czeskie-centrum-male.jpg (173×36)    mkidn_01_cmyk.jpg (200×134)