największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Turcja: obłęd i melancholia - książka

Turcja: obłęd i melancholia

Autor:Ece Temelkuran
Liczba stron:272
ISBN:9788365595430
Rok wydania:2017
Wydanie:1
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski
Oprawa:miękka ze skrzydełkami

cena: 39.90

 

dostępność: od ręki!

 Turcja to kraj kontrastów i sprzeczności. W ostatnim czasie uwaga świata ponownie skierowana jest na to państwo: rząd Erdoğana, choć pozornie demokratyczny, stopniowo zaczął przypominać dyktaturę, wtrącając do więzień swych oponentów i brutalnie tłumiąc wszelkie głosy sprzeciwu. I chociaż Turcja jest państwem świeckim, religijny konserwatyzm staje się istotną siłą. Pozostając w geopolitycznej przestrzeni między zsekularyzowanym Zachodem a muzułmańskim Wschodem, Turcja jest targana wieloma konfliktami, w tym choćby Arabską Wiosną, wojną w Syrii, rozkwitem ISIS.

Książka, w której dwudziestoletnie doświadczenie nagradzanej dziennikarki łączy się ze znakomitym literackim piórem – Turcja: obłęd i melancholia relacjonuje historię państwa, które trafiło do piekła, historię jednocześnie przygnębiającą i zabawną. W tej książce czytelnik odnajdzie to, czego nie zobaczy w wiadomościach, gazetach i politycznych analizach: turecką duszę.


Informacje o autorach:

Ece Temelkuran (ur. w 1973 r. w Izmirze) – turecka powieściopisarka i komentatorka polityczna. Pisała m.in. dla „Miliyet”, „Habertürk”, „The Guardian”, „New Statesman”, „New Left Review”, „Der Spiegel” czy „Le Monde Diplomatique”. W swoich tekstach podnosi tematy uznawane w Turcji za kontrowersyjne: problematykę kurdyjską, ormiańską, feministyczną czy kwestię wolności wypowiedzi.

Przekładana m.in. na angielski, arabski, niemiecki, francuski, hiszpański, chiński, serbski, bułgarski i hindu, wielokrotnie honorowana nagrodami literackimi, jest uznawana za najpoczytniejszą turecką pisarkę i jeden z najbardziej wpływowych głosów tureckich mediów społecznościowych. W Polsce wyszły dotąd dwie jej powieści: Taniec w rytmie rewolucji (PWN, 2015) oraz Odgłosy rosnących bananów (Książkowe Klimaty, 2016).  
Opinie:
Temelkuran napisała elementarz dzisiejszego chaosu, to mistrzostwo w przewidywaniu tego, co niespodziewane.
„Financial Times”
 
Wspaniała książka dająca fascynujący i przerażający wgląd w przyczyny, dla których Turcja stała się krajem autorytarnym. To trzymający w napięciu i intymny obraz sytuacji, obejmujący każdy aspekt życia w Turcji.
Patrick Cockburn, autor Państwa Islamskiego