Podobno ludzie „nawet śmierci się tak nie boją, jak tego, że im będzie zimno”. Podobno, kiedy nie wiadomo, co wolno, to wolno wszystko. Wie o tym Rácz – prymityw i cham, który właśnie został palaczem w Hotelu Ambassador. Rácz chce się dorobić, ale praca w kotłowni nie jest lekka. Żeby zmienić układ sił, któregoś dnia po prostu zakręca kurek. I tak następuje katastrofa. Bo Rácz chce wszystkiego i potrafi to sobie wziąć. Hotel w krótkim czasie staje się jego własnością.
Rivers of Babylon to rysowana grubą kreską powieść gangsterska, w której bohaterowie są bezkompromisowo paskudni, a język ostry i soczysty. Satyra na słowiański wczesny kapitalizm przeraża do dziś swoją proroczą wymową.
Tym debiutem Peter Pišťanek wywrócił do góry nogami spojrzenie Słowaków na samych siebie. Książka szturmem wdarła się na listy bestsellerów, zyskała status kultowej, przeniesiono ją na deski teatru i ekrany kin, do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej kupowanych na Słowacji.
Zdaje się, że sam Pišťanek nawet nie przypuszczał, jak bardzo wymowa jego książki będzie aktualna nie tylko w latach 90. i poza granicami jego kraju.
Zdaje się, że sam Pišťanek nawet nie przypuszczał, jak bardzo wymowa jego książki będzie aktualna nie tylko w latach 90. i poza granicami jego kraju.
Jeden z najciekawszych słowackich prozaików i publicystów, uznawany za literackie objawienie lat 90. i pisarza kultowego. Był absolwentem dramaturgii i scenopisarstwa Akademii Muzycznej w Bratysławie. Lata 80. to okres jego aktywności w muzycznej grupie Devínská Nová Ves. Przestrzenią, w której rozgrywają się jego historie jest pogranicze miasta i wsi w latach 70. i 80. XX wieku. Najsłynniejszym dziełem Pišťanka jest trylogia Rivers of Babylon z 1991 roku, przełożona na język angielski w 2007 roku przez Petra Petro dla brytyjskiego Garnett Press. Na podstawie Rivers of Babylon powstał w 1998 roku film koprodukcji słowacko-czeskiej w reżyserii Vlada Banca. Pišťanek jest autorem jedenastu książek, a jego twórczość była przekładana na angielski, francuski, czeski, turecki, węgierski, słoweński i serbski.