największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Księga szeptów - książka

Księga szeptów

Autor:Varujan Vosganian
Tłumacz:Joanna Kornaś-Warwas
ISBN:9788364887314
Rok wydania:2015
Wydanie:1
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski

recenzje

cena: 42.00 zł 25.20

 

dostępność: od ręki!

 Księga Szeptów zaczyna się w malowniczej scenerii, na ormiańskiej uliczce z Focșani lat 50. ubiegłego stulecia, pośród oparów świeżo palonej kawy i zapachów ze spiżarni babci Armenuhi, pośród starych ksiąg i fotografii dziadka Garabeta. Jednak czytelnikowi nie jest dane doświadczyć niezmąconej intymności przywoływanego domu, nie jest też zaproszony, by uczestniczyć w jakiejkolwiek pogawędce wesołych ludzi, którzy snują, w czasie pokoju, opowieści o Arze Pięknym lub Tigranie Wielkim. „Ormiańscy starcy dzieciństwa" Varujana Vosganiana nie mają do opowiedzenia radosnych zdarzeń, lecz fakty wręcz niepokojące. Opowiadając starają się zrzucić ciężar traumy – swojej i swoich po-przedników. Historia ludobójstwa Ormian z 1915 roku, historia niekończących się konwojów wygnańców w marszu śmierci na pustyni Deir-ez-Zor, historia Ormian, którzy obrali drogę uchodźstwa, zostały odmalowane na stronach powieści wręcz olśniewająco.

To nietypowa powieść, z licznymi postaciami, wieloma konfliktami, nakładającymi się planami czasowymi, gdzie granica między tym, co realne i tym, co fantastyczne jest krucha lub zupełnie jej brak. Ale, nie mamy wątpliwości, że przywoływane postaci i wydarzenia są prawdziwe.

Powieść oferuje pełny obraz ormiańskiego ludu przed, w trakcie i po ludobójstwie z 1915-1916. Opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o sowieckiej okupacji w Rumunii oraz o skutkach komunistycznego reżimu dla rumuńskiego społeczeństwa, a także dla ormiańskiej społeczności w Rumunii. Na tle tych wydarzeń historycznych przewijają się na „scenie” liczne postaci, w większości ormiańscy ekspatrianci lub ich potomkowie. Bohaterami stają się także przedmioty radio, mapy, znaczki, orzechy, młynek do kawy, nasiona granatu, dzwon, drewniane koniki – każda z tych rzeczy zyskuje znaczenie i symboliczną wartość dla narracyjnego wątku opowieści. „Ogień był żywym stworzeniem, zasiadał obok nas przy stole, rozlewał się cieniami na naszych ramionach, wydłużał nam twarze i pogłębiał nasze spojrzenia”.

więcej
Informacje o autorach:
Varujan Vosganian urodził się 25 lipca 1958 roku w miejscowości Craiova. Dzieciństwo i okres dorastania spędził w Focșani, miejscowości opisanej w pierwszych rozdziałach Księgi szeptów. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Bukareszcie (1982) oraz Wydziału Matematyki Uniwersytetu Bukareszteńskiego (1991). Doktor nauk ekonomicznych, członek założyciel Rumuńskiego Stowarzyszenia Gospodarki, międzynarodowy doradca Europejskiego Centrum Studiów Politycznych Unii Europejskiej z siedzibą w Brukseli, członek Klubu Młodych Polityków (Londyn). W latach 2006-2007 był ministrem Handlu i Gospodarki, a do października 2013 pełnił funkcję Ministra Gospodarki i Finansów.
Wśród opublikowanych prac są: Sprzeczności przejścia na gospodarkę rynkową (Wydawnictwo Expert, 1994), Dziennik frontowy (artykuły gospodarcze, Wydawnictwo Staff, 1994), Pomnik dowódcy (proza, Wydawnictwo Ararat, 1994, Nagroda Związku Pisarzy Bukareszteńskich) Błękitny Szaman (wiersze, Wydawnictwo Ararat, 1994), Białe Oko Królowej (wiersze, Wydawnictwo Cartea Române-ască, 2001), Jezus z tysiącem ramion (wiersze, Wydawnictwo Dacia 2004), ponad 300 artykułów specjalistycznych. Praca Reforma rynków finansowych w Rumunii (Wydawnictwo Polirom, 1999) jest owocem doświadczeń autora jako przewodniczącego Komisji ds. Budżetu, Finansów, Bankowości i Rynków Kapitałowych Senatu (w latach 1997-1998). Miał wystąpienia na wszystkich głównych unwersytetach w Rumunii, a także na kilku prestiżowych międzynarodowych uniwersytetach w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Belgii etc. Jest wiceprezesem Związku Pisarzy w Rumunii. Księga szeptów to jego pierwsza powieść, która ukazała się nakładem wydawnictwa Polirom w 2009 roku i doczekała się już 2 wznowień. W 2012 i 2013 roku aż trzy kraje (Rumunia, Armenia i Izrael) zaproponowały Varujana Vosganiana jako kandydata do Nagrody Nobla. W ubiegłym roku autor opublikował kolejną książkę pt. Gra stu liści i inne opowiadania (Wydawnictwo Polirom, 2013).