największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Koniec punku w Helsinkach - książka

Koniec punku w Helsinkach

Autor:Jaroslav Rudiš
Tłumacz:Katarzyna Dudzic
ISBN:9788364168000
Rok wydania:2013
Wydanie:1
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski
Oprawa:miękka ze skrzydełkami

cena: 39.90 zł 29.93
Najniższa cena z 30 dni: 29.93 zł

 

dostępność: od ręki!

 



Ole ma czterdzieści lat i jest właścicielem jednego z ostatnich barów, gdzie można palić, a matki z wózkami nie mają wstępu. Do jedzenia podaje się tu wyłącznie solankę i rolmopsy. Jako wieczne dziecko enerdowskiej epoki punku, Ole nie potrafi odnaleźć się w nowych, wspaniałych czasach. Walcząc z demonami przeszłości, próbuje sobie wmówić, że pragnie tylko świętego spokoju. To jednak ostatnia rzecz, którą los ma Olemu do zaoferowania.


Jego opowieść przeplata pisany pod koniec lat 80. dziennik zbuntowanej czeskiej nastolatki. Nancy mieszka w położonym przy granicy z Polską Jeseniku, gdzie jedynie dzięki radiowej Trójce można posłuchać przyzwoitej muzyki. To właśnie zespoły takie jak Sex Pistols, Die Toten Hosen, Dezerter, Moskwa czy Siekiera czynią jej życie bardziej znośnym i nie pozwalają zwariować.


W swojej najnowszej powieści Jaroslav Rudiš opowiada o dojrzewaniu w cieniu radioaktywnego absurdu, ślepych uliczkach samotności oraz próżni, w której rozpływa się bunt. Wyrusz w podróż do Helsinek i przekonaj się, czy właśnie tam skończył się punk...


PUNK EI OLE KUOLLUT!


 

 



więcej
Informacje o autorach:

Jaroslav Rudiš (ur. 1972) - kultowy czeski pisarz, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk.  Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod  Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). W kolejnych latach pojawiły się  powieści: Grandhotel (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), Potichu (Po  cichu, 2007), Konec punku v Helsinkách (2010, pol. wyd. Koniec  punku w Helsinkach, Czeskie Klimaty 2013) i Národní třída (Aleja Narodowa, 2013). Znany jest również jako dramatopisarz, scenarzysta oraz twórca słuchowisk radiowych.

Wspólnie z  rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla - kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. Alois Nebel, Zin Zin  Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers.  Co miesiąc pojawia się w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.

Opinie:

Nieegzaltowana opowieść o czasach, kiedy moda na bycie śmieciem łączyła i pomagała żyć w zgodzie ze sobą.
Lech Janerka

Z Jaroslavem Rudišem łączy mnie intymna relacja. Otóż jesienią 2012 w księgarni w Bordeaux zobaczyłem, jak francuskie wydanie jego książki Koniec punku w Helsinkach przytula się do mojego francuskiego Zrób sobie raj. Obie książki postawiono na półce LITERATURA ROSYJSKA. Połączył te książki przypadek i miał rację: obie są o tym, co w życiu najważniejsze. A co do literatury rosyjskiej, posłuchajcie Tomasa Baty: "Nie czytajcie rosyjskich powieści - wzywał. - One zabijają radość życia". Książki Rudiša ją podsycają.
Mariusz Szczygieł, reporter