największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Grandhotel - książka

Grandhotel

Autor:Jaroslav Rudiš
Tłumacz:Katarzyna Dudzic
ISBN:9788364168017
Rok wydania:2013
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski

cena: 37.00 zł 29.60

 

dostępność: od ręki!

  Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu – cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypa­dłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wy­różnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury…

Grandhotel nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury – twór­czości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwu­dziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.

Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu Grandhotel (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych Samotnych). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.

więcej
Informacje o autorach:

Jaroslav Rudiš (ur. 1972) - kultowy czeski pisarz, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk.  Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod  Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). W kolejnych latach pojawiły się  powieści: Grandhotel (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), Potichu (Po  cichu, 2007), Konec punku v Helsinkách (2010, pol. wyd. Koniec  punku w Helsinkach, Czeskie Klimaty 2013) i Národní třída (Aleja Narodowa, 2013). Znany jest również jako dramatopisarz, scenarzysta oraz twórca słuchowisk radiowych.

Wspólnie z  rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla - kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. Alois Nebel, Zin Zin  Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers.  Co miesiąc pojawia się w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.