Droga do Bugulmy (Cesta do Bugulmy)
|
|
Europa opanowana jest przez terroryzm. Bezrobotny praski kat Eman jego uzależniony od narkotyków syn Jeník i umierający dziadek błąkają się po lodowatej Symberii w poszukiwaniu Bugulmy, miasta-legendy, ostatniego ponoć bastionu komunizmu. Karla, żona kata, i Lekarka, niemiecka chirurżka kosmetyczna, wpadają w ręce dzikich Symbiraków i zostają zmuszone do preparowania zwłok na przybycie Boga. Nadchodzi ocieplenie i pojawia się pogrzebana pod lodem była komendantka stalinowskiego obozu, Jerochimowa. Bugulma dawno została zniszczona przez terrorystów. Czy jest jeszcze nadzieja na ratunek?
Droga do Bugulmy to szalona groteska, rozpięta pomiędzy bablowsko - płatonowskimi klimatami a - jak mówi jej autor prymitywnym, brutalnym kinem video; pomiędzy epoką komunizmu a czasami po upadku Unii Europejskiej; pomiędzy wczoraj i jutro.
Droga do Bugulmy powstała na zamówienie Düsseldorfer Schauspielhaus i stanowi część większego projektu Nowa Europa. Czekanie na barbarzyńców.
Jáchym Topol (ur. 1962) jest uważany za największą osobowość literatury czeskiej średniego pokolenia. Prozaik i poeta, debiutował w latach osiemdziesiątych wydanym w samizdacie tomikiem poezji Eskymáckej pes (Eskimoski pies, 1981). Współtwórca i współpracownik renomowanych pism „Revolver Revue” i „Respekt”. Pisał teksty piosenek dla grupy rockowej swojego brata Psí vojáci. W 1992 roku wydał książkę poetycką V úterý bude válka (We wtorek będzie wojna), w 1994 ukazało się jego opowiadanieVýlet k nádražní hale (Wycieczka do hali dworcowej), a w 1997 ogłosił przekład legend indiańskich we własnym wyborze, Trnová dívka (Cierniowa dziewczyna). W Polsce ukazał się dotychczas jego zbiór wierszy Kocham cię jak wariat (wyd. pol. 1992), sztukaDroga do Bugulmy (wyd. pol. 2006), powieści: Siostra (1994; W.A.B. 2002), Anioł (1995; wyd. pol. 2002), Nocna praca (2001; W.A.B. 2004) oraz swoista „kronika podróży” – Supermarket bohaterów radzieckich (2004; wyd. pol. 2005). Prawa do wydania Strefy cyrkowej (2005) nabyły prestiżowe domy wydawnicze m.in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch, Francji i Hiszpanii.