największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Scherzo capriccioso. Wesoła fantazja na temat Dvořáka - książka

Scherzo capriccioso. Wesoła fantazja na temat Dvořáka

Autor:Josef Škvorecký
Tłumacz:Andrzej Jagodziński
ISBN:9788364887307
Rok wydania:2016
Wydanie:1
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski
Oprawa:miękka

cena: 49.90 zł 34.93

 

dostępność: od ręki!

 Podobno pisać o muzyce to jak tańczyć o architekturze, ale jeden z najwybitniejszych czeskich pisarzy zadaje kłam temu powiedzeniu – pewnie dlatego, ze sam był niespełnionym muzykiem jazzowym. Scherzo capriccioso, jednak poza tym, że opowiada o pobycie Antonina Dvořáka w Stanach Zjednoczonych, wysuwa śmiałą hipotezę, jakoby najsłynniejszy czeski kompozytor wszech czasów wpłynął na akceptację jazzu przez wyższe sfery.

Na pierwszym planie jest jednak Mistrz i wszystko to, co doprowadziło do skomponowania przez niego genialnej symfonii „Z nowego Świata”, zagranej po raz pierwszy w Carnegie Hall w 1893 roku, czyli miłość Dvořáka do starszej siostry jego żony oraz folkowych brzmień odległego kontynentu. Scherzo capriccioso to także portret końca XIX wieku, brawurowo napisany raport ze zmierzchu epoki maszyn i jedyna okazja by usłyszeć jak brzmiały Stany Zjednoczone kilka lat przed zejściem z taśmy pierwszego modelu Forda „T”.

więcej
Informacje o autorach:

 Josef Škvorecky urodził się 27 września 1924 roku. Zadebiutował 34 lata później powieścią Tchórze przedstawiając krytycznie czeskie mieszczaństwo pod koniec II wojny światowej. Władze komunistyczne wycofały ją z księgarń.


Po Praskiej Wiośnie, w 1969 roku, wyemigrował na Zachód i na stałe osiadł w Kanadzie. Tam w swojej prywatnej oficynie literackiej wydawał prace Vaclava Havla, Milana Kundery i Ludvika Vaculika. Jednocześnie wykładał na uniwersytetach amerykańskich i kanadyjskich a także tłumaczył literaturę anglojęzyzczną. 5 grudnia 2009 Škvorecký został laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus" za powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz.

Zmarł 3 stycznia 2012 w Toronto.