największa baza literatury czeskiej i słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Podwójne widzenie - książka

Podwójne widzenie

Autor:Zdeněk Svěrák
Tłumacz:Dorota Dobrew, Jan Węglowski
ISBN:9788364887062
Rok wydania:2015
Wydawca:Książkowe Klimaty
Język:Polski

recenzje

cena: 39.90 zł 27.93

 

dostępność: od ręki!

 Pisanie opowiadań jest jak trzymanie w ręku pestki i tworzenie wokół niej czereśni. Albo śliwki – mówi o swojej twórczości Zdeněk Svěrák. Podwójne widzenie to zbiór dziewiętnastu opowiadań, z których pierwsze powstało powstało w roku 1966 a ostatnie w 2008. Pestką każdego z nich jest codzienność i dlatego każdy może tu odnaleźć znajome sytuacje i znajomych ludzi.Wyrafinowany, inteligentny humor, miejscami zadziorny, miejscami podszyty smutkiem, niesamowity zmysł obserwacji i nieprzeciętne wyczucie języka (co dla Tłumaczy, jak sami przyznają, stanowiło nie lada wyzwanie) charakteryzują każdą opowieść, którą tworzy Svěrák. Podwójne widzenie to także jeszcze jeden dowód na to, że Czesi to mistrzowie formy, ciętej ironii i empatii w prawdziwie Hrabalowskim stylu.

Prezentowane opowiadania zostały uhonorowane podwójną nagrodą Magnesia Litera w kategorii Nagroda Czytelników (2004 i 2012), a także podwójnym tytułem „Czeski Bestseller” (2008 i 2011). W 2014 r. otrzymał nagrodę im. Miroslava Švandrlíka przeznaczoną dla autorów najlepszych książek humorystycznych.

więcej
Informacje o autorach:

Zdeněk Svěrák (ur. 1936) – znakomity czeski aktor, komik, scenarzysta i pisarz. W Czechach cieszy się ogromną popularnością, a jego książki regularnie trafiają na listy bestsellerów. W Polsce znany jest przede wszystkim z filmów takich jak nagrodzony Oscarem Kola czy Butelki zwrotne (jako autor scenariuszy i aktor) oraz autor książki dla dzieci pt. Ucieszki Cieszka. Wielokrotny laureat nagród literackich, między innymi prestiżowej nagrody Magnesia Litera. W 2014 r. otrzymał nagrodę im. Miroslava Švandrlíka przeznaczoną dla autorów najlepszych książek humorystycznych za książkę Po strništi bos.
Razem z Ladislavem Smoljakiem stworzył postać geniusza, wynalazcy, sportowca, filozofa, kryminalisty i pisarza, Járy Cimrmana, który prawdopodobnie byłby zwycięzcą w głosowaniu na Największego Czecha 2005, gdyby tylko nie był zmyślony.